Premiera ebooka - Matura na 30% !
1. 🐶 Mam 3 piłki 🎾, a dostałem jeszcze 2. Ile mam piłek razem?
3 + 2 = 5
2. 🍎 W koszyku jest 5 jabłek 🍎🍎🍎🍎🍎. Zjadłem 2. Ile zostało?
5 - 2 = 3
3. 🐱 W ogrodzie biega 4 kotki 🐱🐱🐱🐱, dołączyły jeszcze 3. Ile kotków jest teraz?
4 + 3 = 7
4. 🚗 Mam 7 autek 🚗🚗🚗🚗🚗🚗🚗, ale 3 pojechały. Ile zostało?
7 - 3 = 4
5. 🍌 Mama kupiła 6 bananów 🍌🍌🍌🍌🍌🍌, a tata dodał 1. Ile bananów jest razem?
6 + 1 = 7
6. 🌸 Na drzewie rosło 8 kwiatów 🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸. 5 przekwitło. Ile kwiatów zostało?
8 - 5 = 3
7. 🐟 W akwarium pływa 3 rybki 🐟🐟🐟, dokupiłem jeszcze 6. Ile rybek teraz?
3 + 6 = 9
8. 🦋 Na łące latało 9 motyli 🦋🦋🦋🦋🦋🦋🦋🦋🦋. 4 odleciały. Ile zostało?
9 - 4 = 5
9. 🚲 Janek ma 4 rowery 🚲🚲🚲🚲, a Marek ma 5. Ile rowerów mają razem?
4 + 5 = 9
10. 🐥 Na farmie było 10 kurczaków 🐥🐥🐥🐥🐥🐥🐥🐥🐥🐥, a 3 uciekły. Ile zostało?
10 - 3 = 7
11. 🍪 Zjadłem 2 ciasteczka 🍪🍪, mama dała mi jeszcze 5. Ile ciastek mam teraz?
2 + 5 = 7
12. 🌞 Na niebie było 7 chmurek ☁️☁️☁️☁️☁️☁️☁️, 3 zniknęły. Ile zostało?
7 - 3 = 4
13. 🎈 Mam 6 balonów 🎈🎈🎈🎈🎈🎈, ale 2 pękły. Ile zostało?
6 - 2 = 4
14. 🐇 W ogrodzie biegało 3 króliki 🐇🐇🐇, dołączyło 7. Ile razem?
3 + 7 = 10
15. 🍉 Mama pokroiła 8 kawałków arbuza 🍉🍉🍉🍉🍉🍉🍉🍉, zjadłem 6. Ile zostało?
8 - 6 = 2
16. 🚂 Pociąg ma 9 wagonów 🚂🚂🚂🚂🚂🚂🚂🚂🚂, 4 odjechały. Ile zostało?
9 - 4 = 5
17. 🐝 W ulu było 5 pszczół 🐝🐝🐝🐝🐝, 3 odleciały. Ile zostało?
5 - 3 = 2
18. 🍓 Mam 7 truskawek 🍓🍓🍓🍓🍓🍓🍓, tata dał mi jeszcze 2. Ile mam razem?
7 + 2 = 9
19. 🦄 Na łące było 6 jednorożców 🦄🦄🦄🦄🦄🦄, 1 odszedł. Ile zostało?
6 - 1 = 5
20. 📚 W plecaku jest 4 książki 📚📚📚📚, mama dała jeszcze 3. Ile jest książek?
4 + 3 = 7
21. 🏀 Mam 3 piłki do kosza 🏀🏀🏀, kupiłem jeszcze 4. Ile piłek mam?
3 + 4 = 7
22. 🍕 Na stole było 8 kawałków pizzy 🍕🍕🍕🍕🍕🍕🍕🍕, zjadłem 5. Ile zostało?
8 - 5 = 3
23. 🐶 W parku biegało 5 psów 🐶🐶🐶🐶🐶, dołączyły 2. Ile psów teraz?
5 + 2 = 7
24. 🦉 W lesie było 7 sów 🦉🦉🦉🦉🦉🦉🦉, 4 odleciały. Ile zostało?
7 - 4 = 3
25. 🍦 Mam 6 lodów 🍦🍦🍦🍦🍦🍦, zjadłem 3. Ile zostało?
6 - 3 = 3
26. 🚀 W kosmosie było 9 rakiet 🚀🚀🚀🚀🚀🚀🚀🚀🚀, 2 odleciały. Ile zostało?
9 - 2 = 7
27. 🐢 Na łące było 3 żółwie 🐢🐢🐢, dołączyły 4. Ile razem?
3 + 4 = 7
28. 🏠 Mam 5 domków 🏠🏠🏠🏠🏠, mama zbudowała 3. Ile mam teraz?
5 + 3 = 8
29. 🐸 Na stawie siedziało 7 żab 🐸🐸🐸🐸🐸🐸🐸, 5 skoczyło do wody. Ile zostało?
7 - 5 = 2
30. 🚜 Mam 4 traktory 🚜🚜🚜🚜, tata kupił 6. Ile razem?
4 + 6 = 10
31. 🍰 Na stole jest 10 kawałków ciasta 🍰🍰🍰🍰🍰🍰🍰🍰🍰🍰, zjadłem 7. Ile zostało?
10 - 7 = 3
32. 🌈 Na niebie jest 3 tęcze 🌈🌈🌈, dołączyła jeszcze 1. Ile razem?
3 + 1 = 4
33. 🦢 Na jeziorze pływało 5 łabędzi 🦢🦢🦢🦢🦢, 2 odleciały. Ile zostało?
5 - 2 = 3
34. 🏀 Mam 8 piłek 🏀🏀🏀🏀🏀🏀🏀🏀, zginęły 3. Ile zostało?
8 - 3 = 5
35. 🦁 W zoo było 6 lwów 🦁🦁🦁🦁🦁🦁, 2 uciekły. Ile zostało?
6 - 2 = 4
36. 🐘 W zoo są 4 słonie 🐘🐘🐘🐘, przyszły jeszcze 5. Ile jest razem?
4 + 5 = 9
37. 🍒 Mama ma 7 wiśni 🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒, zjadła 6. Ile zostało?
7 - 6 = 1
38. 🦋 Na kwiatkach siedziało 6 motyli 🦋🦋🦋🦋🦋🦋, przyleciały 3 nowe. Ile razem?
6 + 3 = 9
39. 🐕 Mam 9 piesków 🐕🐕🐕🐕🐕🐕🐕🐕🐕, 4 poszły na spacer. Ile zostało?
9 - 4 = 5
40. 🚗 W garażu stoi 7 samochodów 🚗🚗🚗🚗🚗🚗🚗, 5 wyjechało. Ile zostało?
7 - 5 = 2
41. 🍉 Mam 5 kawałków arbuza 🍉🍉🍉🍉🍉, dokupiłem 6. Ile mam razem?
5 + 6 = 11
42. 🦜 Na drzewie siedziało 4 papugi 🦜🦜🦜🦜, 2 odleciały. Ile zostało?
4 - 2 = 2
43. 🐴 Mam 7 koni 🐴🐴🐴🐴🐴🐴🐴, dołączyły jeszcze 3. Ile jest razem?
7 + 3 = 10
44. 🍪 Mama upiekła 9 ciastek 🍪🍪🍪🍪🍪🍪🍪🍪🍪, zjadłem 8. Ile zostało?
9 - 8 = 1
45. 🚲 Mam 6 rowerów 🚲🚲🚲🚲🚲🚲, sprzedaliśmy 3. Ile zostało?
6 - 3 = 3
46. 🐝 W ulu jest 10 pszczół 🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝, 5 odleciało. Ile zostało?
10 - 5 = 5
47. 🍎 Mama kupiła 8 jabłek 🍎🍎🍎🍎🍎🍎🍎🍎, zjadłem 7. Ile zostało?
8 - 7 = 1
48. 🦊 W lesie było 5 lisów 🦊🦊🦊🦊🦊, dołączyły 2. Ile razem?
5 + 2 = 7
49. 🐸 Na stawie jest 3 żaby 🐸🐸🐸, 1 odskoczyła. Ile zostało?
3 - 1 = 2
50. 🌷 Mam 4 tulipany 🌷🌷🌷🌷, mama dała jeszcze 5. Ile mam razem?
4 + 5 = 9
1. 🕒 Na zegarze wskazuje 3 godzina. Przesuń wskazówki o 2 godziny do przodu. Która godzina będzie?
3 + 2 = 5
2. 🌡️ Temperatura wynosi 10°C. Spadła o 3°C. Jaka jest teraz temperatura?
10 - 3 = 7
3. 📏 Lina ma 5 metrów długości. Przetniemy ją na 2 kawałki: 3 metry i reszta. Ile metrów ma drugi kawałek?
5 - 3 = 2
4. 🕖 Zegar pokazuje godzinę 7:00. Zostały 2 godziny do 9:00. Ile godzin minęło od 7:00 do teraz?
2
5. 🌡️ Dziś jest 15°C, a wczoraj było o 4 stopnie mniej. Ile stopni było wczoraj?
15 - 4 = 11
6. 📏 Mój ołówek ma 7 cm długości. Mama dała mi jeszcze 2 cm. Ile cm ma teraz ołówek?
7 + 2 = 9
7. 🕕 Jest 6:00 rano. Za 3 godziny pójdziemy na spacer. Która będzie godzina?
6 + 3 = 9
8. 🌡️ Temperatura wynosi 20°C. W nocy spadła o 5°C. Jaka jest temperatura teraz?
20 - 5 = 15
9. 📏 Lina ma 8 metrów. Przetniemy 3 metry. Ile metrów pozostanie?
8 - 3 = 5
10. 🕘 Na zegarze jest 9:00. Zostały 4 godziny do południa (12:00). Ile godzin minęło od teraz do południa?
12 - 9 = 3
11. 🌡️ Temperatura to 25°C, ale spadnie o 10°C. Jaka będzie temperatura?
25 - 10 = 15
12. 📏 Moja kredka ma 6 cm, mama dała mi jeszcze 1 cm. Ile cm ma kredka?
6 + 1 = 7
13. 🕓 Jest godzina 4:00. Za ile godzin będzie 7:00?
7 - 4 = 3
14. 🌡️ Temperatura wynosi 18°C. W nocy spadnie o 7°C. Ile będzie stopni?
18 - 7 = 11
15. 📏 Lina ma 10 metrów, odcięliśmy 6 metrów. Ile metrów zostało?
10 - 6 = 4
16. 🕙 Zegar pokazuje 10:00. Po 5 godzinach będzie...
10 + 5 = 15, czyli 15:00 (3:00 po południu)
17. 🌡️ Jest 30°C, temperatura spadła o 15°C. Ile wynosi teraz?
30 - 15 = 15
18. 📏 Ołówek ma 12 cm, ułamałem 5 cm. Ile cm zostało?
12 - 5 = 7
19. 🕔 Jest 5:00, a za 6 godzin pójdziemy spać. Która będzie godzina?
5 + 6 = 11
20. 🌡️ Temperatura wynosi 22°C. Spadła o 8°C. Jaka jest teraz?
22 - 8 = 14
21. 📏 Lina ma 9 metrów. Mama dała jeszcze 4 metry. Ile razem metrów?
9 + 4 = 13
22. 🕒 Zegar pokazuje 3:00. Za 7 godzin będzie...
3 + 7 = 10
23. 🌡️ Temperatura to 5°C. Podskoczyła o 10°C. Jaka jest temperatura teraz?
5 + 10 = 15
24. 📏 Ołówek ma 14 cm. Przetniemy go na dwa kawałki: 6 cm i ... Ile ma drugi kawałek?
14 - 6 = 8
25. 🕗 Jest godzina 8:00. Za 4 godziny pójdziemy na obiad. Która będzie godzina?
8 + 4 = 12
26. 🌡️ Dzisiaj jest 17°C, ale temperatura spadła o 7°C. Ile teraz stopni?
17 - 7 = 10
27. 📏 Lina ma 15 metrów. Odcięliśmy 9 metrów. Ile zostało?
15 - 9 = 6
28. 🕚 Zegar pokazuje 11:00. Za 2 godziny będzie...
11 + 2 = 13, czyli 13:00 (1:00 po południu)
29. 🌡️ Temperatura wynosi 8°C. Podskoczyła o 3°C. Ile stopni?
8 + 3 = 11
30. 📏 Lina ma 7 metrów. Dołożyliśmy 5 metrów. Ile razem?
7 + 5 = 12
31. 🕐 Jest godzina 1:00. Za 11 godzin będzie...
1 + 11 = 12
32. 🌡️ Temperatura to 12°C. Spadła o 9°C. Ile stopni teraz?
12 - 9 = 3
33. 📏 Ołówek ma 10 cm. Mama dała jeszcze 6 cm. Ile cm teraz?
10 + 6 = 16
34. 🕕 Jest 6:00. Za 10 godzin będzie...
6 + 10 = 16, czyli 16:00 (4:00 po południu)
35. 🌡️ Temperatura wynosi 20°C. Spadła o 15°C. Ile stopni teraz?
20 - 15 = 5
36. 📏 Lina ma 18 metrów. Odcięliśmy 7 metrów. Ile metrów pozostało?
18 - 7 = 11
37. 🕙 Zegar pokazuje 10:00. Za 6 godzin będzie...
10 + 6 = 16 (4:00 po południu)
38. 🌡️ Temperatura to 25°C. Podskoczyła o 5°C. Ile teraz stopni?
25 + 5 = 30
39. 📏 Ołówek ma 20 cm. Ułamałem 3 cm. Ile cm zostało?
20 - 3 = 17
40. 🕓 Jest 4:00. Za 9 godzin będzie...
4 + 9 = 13 (1:00 po południu)
41. 🌡️ Dziś jest 14°C. Spadło o 6°C. Ile teraz?
14 - 6 = 8
42. 📏 Lina ma 22 metry. Odcięliśmy 10 metrów. Ile zostało?
22 - 10 = 12
43. 🕔 Jest 5:00. Za 7 godzin będzie...
5 + 7 = 12
44. 🌡️ Temperatura wynosi 16°C. Podskoczyła o 4°C. Ile teraz?
16 + 4 = 20
45. 📏 Ołówek ma 25 cm. Ułamałem 10 cm. Ile cm zostało?
25 - 10 = 15
46. 🕙 Zegar pokazuje 10:00. Za 9 godzin będzie...
10 + 9 = 19 (7:00 wieczorem)
47. 🌡️ Temperatura to 13°C. Spadła o 8°C. Ile teraz?
13 - 8 = 5
48. 📏 Lina ma 30 metrów. Mama dała jeszcze 5 metrów. Ile razem?
30 + 5 = 35
49. 🕒 Jest 3:00. Za 10 godzin będzie...
3 + 10 = 13 (1:00 po południu)
50. 🌡️ Temperatura wynosi 18°C. Spadła o 12°C. Ile teraz?
18 - 12 = 6
101. 📏 Lina ma 70 metrów. Odcięto 30 metrów. Ile zostało?
70 - 30 = 40
102. 🕓 Zegar pokazuje 4:00. Za 19 godzin będzie…
4 + 19 = 23 (11:00 wieczorem)
103. 🌡️ Temperatura to 15°C. Podskoczyła o 12°C. Ile teraz?
15 + 12 = 27
104. 📏 Ołówek ma 75 cm. Ułamałem 35 cm. Ile cm zostało?
75 - 35 = 40
105. 🕙 Jest godzina 10:00. Za 26 godzin będzie…
10 + 26 = 36 (czyli 12:00 następnego dnia)
106. 🌡️ Temperatura wynosi 18°C. Spadła o 9°C. Ile teraz?
18 - 9 = 9
107. 📏 Lina ma 80 metrów. Mama dała jeszcze 25 metrów. Ile razem?
80 + 25 = 105
108. 🕗 Jest godzina 8:00. Za 21 godzin będzie…
8 + 21 = 29 (czyli 5:00 następnego dnia)
109. 🌡️ Temperatura wynosi 20°C. Spadła o 14°C. Ile teraz?
20 - 14 = 6
110. 📏 Ołówek ma 85 cm. Ułamałem 40 cm. Ile cm zostało?
85 - 40 = 45
111. 🕐 Zegar pokazuje 1:00. Za 23 godziny będzie…
1 + 23 = 24 (czyli 1:00 następnego dnia)
112. 🌡️ Temperatura wynosi 17°C. Podskoczyła o 15°C. Ile teraz?
17 + 15 = 32
113. 📏 Lina ma 90 metrów. Odcięto 50 metrów. Ile zostało?
90 - 50 = 40
114. 🕕 Jest godzina 6:00. Za 25 godzin będzie…
6 + 25 = 31 (czyli 7:00 następnego dnia)
115. 🌡️ Temperatura to 23°C. Spadła o 17°C. Ile teraz?
23 - 17 = 6
116. 📏 Ołówek ma 95 cm. Ułamałem 45 cm. Ile cm zostało?
95 - 45 = 50
117. 🕙 Zegar pokazuje 10:00. Za 27 godzin będzie…
10 + 27 = 37 (czyli 1:00 następnego dnia)
118. 🌡️ Temperatura wynosi 22°C. Podskoczyła o 6°C. Ile teraz?
22 + 6 = 28
119. 📏 Lina ma 100 metrów. Mama dała jeszcze 40 metrów. Ile razem?
100 + 40 = 140
120. 🕓 Jest godzina 4:00. Za 20 godzin będzie…
4 + 20 = 24 (czyli 4:00 następnego dnia)
121. 🌡️ Temperatura wynosi 24°C. Spadła o 18°C. Ile teraz?
24 - 18 = 6
122. 📏 Ołówek ma 110 cm. Ułamałem 60 cm. Ile cm zostało?
110 - 60 = 50
123. 🕐 Zegar pokazuje 1:00. Za 30 godzin będzie…
1 + 30 = 31 (czyli 7:00 następnego dnia)
124. 🌡️ Temperatura wynosi 25°C. Podskoczyła o 5°C. Ile teraz?
25 + 5 = 30
125. 📏 Lina ma 120 metrów. Odcięto 70 metrów. Ile zostało?
120 - 70 = 50
126. 🕙 Jest godzina 10:00. Za 22 godziny będzie…
10 + 22 = 32 (czyli 6:00 następnego dnia)
127. 🌡️ Temperatura to 30°C. Spadła o 12°C. Ile teraz?
30 - 12 = 18
128. 📏 Ołówek ma 130 cm. Ułamałem 65 cm. Ile cm zostało?
130 - 65 = 65
129. 🕕 Zegar pokazuje 6:00. Za 28 godzin będzie…
6 + 28 = 34 (czyli 10:00 następnego dnia)
130. 🌡️ Temperatura wynosi 28°C. Podskoczyła o 4°C. Ile teraz?
28 + 4 = 32
131. 📏 Lina ma 140 metrów. Mama dała jeszcze 30 metrów. Ile razem?
140 + 30 = 170
132. 🕗 Jest godzina 8:00. Za 24 godziny będzie…
8 + 24 = 32 (czyli 8:00 następnego dnia)
133. 🌡️ Temperatura wynosi 15°C. Spadła o 7°C. Ile teraz?
15 - 7 = 8
134. 📏 Ołówek ma 150 cm. Ułamałem 90 cm. Ile cm zostało?
150 - 90 = 60
135. 🕐 Zegar pokazuje 1:00. Za 35 godzin będzie…
1 + 35 = 36 (czyli 12:00 następnego dnia)
136. 🌡️ Temperatura wynosi 27°C. Podskoczyła o 9°C. Ile teraz?
27 + 9 = 36
137. 📏 Lina ma 160 metrów. Odcięto 80 metrów. Ile zostało?
160 - 80 = 80
138. 🕙 Jest godzina 10:00. Za 40 godzin będzie…
10 + 40 = 50 (czyli 2:00 po dwóch dniach)
139. 🌡️ Temperatura to 20°C. Spadła o 8°C. Ile teraz?
20 - 8 = 12
140. 📏 Ołówek ma 170 cm. Ułamałem 85 cm. Ile cm zostało?
170 - 85 = 85
141. 🕕 Zegar pokazuje 6:00. Za 45 godzin będzie…
6 + 45 = 51 (czyli 3:00 po dwóch dniach)
142. 🌡️ Temperatura wynosi 23°C. Podskoczyła o 15°C. Ile teraz?
23 + 15 = 38
143. 📏 Lina ma 180 metrów. Mama dała jeszcze 60 metrów. Ile razem?
180 + 60 = 240
144. 🕓 Jest godzina 4:00. Za 50 godzin będzie…
4 + 50 = 54 (czyli 6:00 po dwóch dniach)
145. 🌡️ Temperatura wynosi 26°C. Spadła o 11°C. Ile teraz?
26 - 11 = 15
146. 📏 Ołówek ma 190 cm. Ułamałem 100 cm. Ile cm zostało?
190 - 100 = 90
147. 🕗 Zegar pokazuje 8:00. Za 55 godzin będzie…
8 + 55 = 63 (czyli 3:00 po trzech dniach)
148. 🌡️ Temperatura wynosi 18°C. Podskoczyła o 14°C. Ile teraz?
18 + 14 = 32
149. 📏 Lina ma 200 metrów. Odcięto 120 metrów. Ile zostało?
200 - 120 = 80
150. 🕙 Jest godzina 10:00. Za 60 godzin będzie…
10 + 60 = 70 (czyli 4:00 po trzech dniach)
151. 🌡️ Temperatura wynosi 22°C. Spadła o 7°C. Ile teraz?
22 - 7 = 15
152. 📏 Lina ma 210 metrów. Mama dała jeszcze 90 metrów. Ile razem?
210 + 90 = 300
153. 🕐 Zegar pokazuje 1:00. Za 65 godzin będzie…
1 + 65 = 66 (czyli 18:00 po dwóch dniach)
154. 🌡️ Temperatura to 28°C. Podskoczyła o 6°C. Ile teraz?
28 + 6 = 34
155. 📏 Ołówek ma 220 cm. Ułamałem 110 cm. Ile cm zostało?
220 - 110 = 110
156. 🕕 Jest godzina 6:00. Za 70 godzin będzie…
6 + 70 = 76 (czyli 4:00 po trzech dniach)
157. 🌡️ Temperatura wynosi 30°C. Spadła o 20°C. Ile teraz?
30 - 20 = 10
158. 📏 Lina ma 230 metrów. Odcięto 130 metrów. Ile zostało?
230 - 130 = 100
159. 🕙 Zegar pokazuje 10:00. Za 75 godzin będzie…
10 + 75 = 85 (czyli 7:00 po trzech dniach)
160. 🌡️ Temperatura wynosi 25°C. Podskoczyła o 10°C. Ile teraz?
25 + 10 = 35
161. 📏 Ołówek ma 240 cm. Ułamałem 115 cm. Ile cm zostało?
240 - 115 = 125
162. 🕓 Jest godzina 4:00. Za 80 godzin będzie…
4 + 80 = 84 (czyli 12:00 po trzech dniach)
163. 🌡️ Temperatura wynosi 19°C. Spadła o 9°C. Ile teraz?
19 - 9 = 10
164. 📏 Lina ma 250 metrów. Mama dała jeszcze 70 metrów. Ile razem?
250 + 70 = 320
165. 🕗 Zegar pokazuje 8:00. Za 85 godzin będzie…
8 + 85 = 93 (czyli 9:00 po czterech dniach)
166. 🌡️ Temperatura to 27°C. Podskoczyła o 8°C. Ile teraz?
27 + 8 = 35
167. 📏 Ołówek ma 260 cm. Ułamałem 130 cm. Ile cm zostało?
260 - 130 = 130
168. 🕐 Jest godzina 1:00. Za 90 godzin będzie…
1 + 90 = 91 (czyli 19:00 po trzech dniach)
169. 🌡️ Temperatura wynosi 21°C. Spadła o 12°C. Ile teraz?
21 - 12 = 9
170. 📏 Lina ma 270 metrów. Odcięto 140 metrów. Ile zostało?
270 - 140 = 130
171. 🕙 Zegar pokazuje 10:00. Za 95 godzin będzie…
10 + 95 = 105 (czyli 9:00 po czterech dniach)
172. 🌡️ Temperatura to 24°C. Podskoczyła o 7°C. Ile teraz?
24 + 7 = 31
173. 📏 Ołówek ma 280 cm. Ułamałem 150 cm. Ile cm zostało?
280 - 150 = 130
174. 🕕 Jest godzina 6:00. Za 100 godzin będzie…
6 + 100 = 106 (czyli 10:00 po czterech dniach)
175. 🌡️ Temperatura wynosi 26°C. Spadła o 14°C. Ile teraz?
26 - 14 = 12
176. 📏 Lina ma 290 metrów. Mama dała jeszcze 80 metrów. Ile razem?
290 + 80 = 370
177. 🕓 Zegar pokazuje 4:00. Za 105 godzin będzie…
4 + 105 = 109 (czyli 13:00 po czterech dniach)
178. 🌡️ Temperatura to 29°C. Podskoczyła o 6°C. Ile teraz?
29 + 6 = 35
179. 📏 Ołówek ma 300 cm. Ułamałem 160 cm. Ile cm zostało?
300 - 160 = 140
180. 🕗 Jest godzina 8:00. Za 110 godzin będzie…
8 + 110 = 118 (czyli 14:00 po pięciu dniach)
181. 🌡️ Temperatura wynosi 20°C. Spadła o 10°C. Ile teraz?
20 - 10 = 10
182. 📏 Lina ma 310 metrów. Odcięto 150 metrów. Ile zostało?
310 - 150 = 160
183. 🕐 Zegar pokazuje 1:00. Za 115 godzin będzie…
1 + 115 = 116 (czyli 20:00 po czterech dniach)
184. 🌡️ Temperatura to 31°C. Podskoczyła o 5°C. Ile teraz?
31 + 5 = 36
185. 📏 Ołówek ma 320 cm. Ułamałem 170 cm. Ile cm zostało?
320 - 170 = 150
186. 🕙 Jest godzina 10:00. Za 120 godzin będzie…
10 + 120 = 130 (czyli 16:00 po pięciu dniach)
187. 🌡️ Temperatura wynosi 18°C. Spadła o 8°C. Ile teraz?
18 - 8 = 10
188. 📏 Lina ma 330 metrów. Mama dała jeszcze 90 metrów. Ile razem?
330 + 90 = 420
189. 🕕 Zegar pokazuje 6:00. Za 125 godzin będzie…
6 + 125 = 131 (czyli 19:00 po pięciu dniach)
190. 🌡️ Temperatura to 25°C. Podskoczyła o 12°C. Ile teraz?
25 + 12 = 37
191. 📏 Ołówek ma 340 cm. Ułamałem 180 cm. Ile cm zostało?
340 - 180 = 160
192. 🕓 Jest godzina 4:00. Za 130 godzin będzie…
4 + 130 = 134 (czyli 18:00 po pięciu dniach)
193. 🌡️ Temperatura wynosi 23°C. Spadła o 11°C. Ile teraz?
23 - 11 = 12
194. 📏 Lina ma 350 metrów. Odcięto 160 metrów. Ile zostało?
350 - 160 = 190
195. 🕗 Zegar pokazuje 8:00. Za 135 godzin będzie…
8 + 135 = 143 (czyli 23:00 po pięciu dniach)
196. 🌡️ Temperatura to 20°C. Podskoczyła o 15°C. Ile teraz?
20 + 15 = 35
197. 📏 Ołówek ma 360 cm. Ułamałem 190 cm. Ile cm zostało?
360 - 190 = 170
198. 🕐 Jest godzina 1:00. Za 140 godzin będzie…
1 + 140 = 141 (czyli 21:00 po pięciu dniach)
199. 🌡️ Temperatura wynosi 19°C. Spadła o 9°C. Ile teraz?
19 - 9 = 10
200. 📏 Lina ma 370 metrów. Mama dała jeszcze 100 metrów. Ile razem?
370 + 100 = 470
🕐 Zegar pokazuje 9:45. Ile minut minęło od 9:00? ⏳
Rozwiązanie: 45 minut ✅
2. 📏 Długość stołu to 1,35 m. Ile to cm?
Rozwiązanie: 1,35 m = 135 cm ✅
3. 🍎 Kasia ma 3 jabłka 🍏, a Bartek ma dwa razy więcej. Ile jabłek ma Bartek?
Rozwiązanie: 3 × 2 = 6 jabłek ✅
4. 🌡️ Temperatura wynosiła 12°C. Spadła o 7°C. Jaka jest teraz?
Rozwiązanie: 12 - 7 = 5°C ✅
5. 🚲 Tomek przejechał 4 km, a Ola o 3 km więcej. Ile km przejechała Ola?
Rozwiązanie: 4 + 3 = 7 km ✅
6. 🥛 W butelce jest 2 litry soku. Wypito 750 ml. Ile zostało?
Rozwiązanie: 2000 ml - 750 ml = 1250 ml = 1,25 l ✅
7. 🍰 Mama pokroiła ciasto na 8 równych kawałków. Ania zjadła 3/8. Ile kawałków zostało?
Rozwiązanie: 8 - 3 = 5 kawałków ✅
8. 📚 Książka ma 240 stron. Tomek przeczytał 1/3 książki. Ile stron przeczytał?
Rozwiązanie: 240 × 1/3 = 80 stron ✅
9. 🕒 Zegar wskazuje 6:10. Ile minut do godziny 7?
Rozwiązanie: 50 minut ✅
10. 📐 Prostokąt ma boki 8 cm i 15 cm. Oblicz obwód.
Rozwiązanie: 2 × (8 + 15) = 2 × 23 = 46 cm ✅
11. 🧃 Butelka soku ma 1,8 litra. Podzielono sok na 6 równych części. Ile litrów ma jedna część?
Rozwiązanie: 1,8 : 6 = 0,3 litra ✅
12. 🕰️ Zegar wskazuje 11:50. Ile minut minęło od 11:00?
Rozwiązanie: 50 minut ✅
13. 🚶♀️ Ola przeszła 3,2 km, Bartek 4,5 km. Ile razem?
Rozwiązanie: 3,2 + 4,5 = 7,7 km ✅
14. 🥚 W pudełku 24 jajka. Zużyto 1/4 jajek. Ile jajek zostało?
Rozwiązanie: 24 × (1 - 1/4) = 24 × 3/4 = 18 jajek ✅
15. 🍩 W pudełku jest 30 pączków. Zjedzono 2/5. Ile pączków zjedzono?
Rozwiązanie: 30 × 2/5 = 12 pączków ✅
16. 🏀 Piłka waży 450 g, a worek z piłkami waży 3,6 kg. Ile ważą piłki bez worka?
Rozwiązanie: 3,6 kg = 3600 g; 3600 g - 450 g = 3150 g ✅
17. 🚗 Samochód przejechał 15 km w 20 minut. Ile km przejedzie w 1 godzinę?
Rozwiązanie: 15 × 3 = 45 km ✅
18. 🌞 Temperatura wynosiła 25°C. W nocy spadła o 30°C. Jaka jest temperatura teraz?
Rozwiązanie: 25 - 30 = -5°C ✅
19. 📐 Trójkąt ma boki 6 cm, 8 cm i 10 cm. Oblicz obwód.
Rozwiązanie: 6 + 8 + 10 = 24 cm ✅
20. 🕰️ Zegar wskazuje 4:25. Ile minut do 5:00?
Rozwiązanie: 35 minut ✅
21. 🍎 Kasia ma 12 jabłek 🍏. Podzieliła je równo na 3 koszyki. Ile jabłek w każdym?
Rozwiązanie: 12 : 3 = 4 jabłka ✅
22. 🥤 Szklanka ma 250 ml soku. Ile ml jest w 5 takich szklankach?
Rozwiązanie: 250 × 5 = 1250 ml ✅
23. ⏰ Zegar pokazuje 2:55. Ile minut minęło od 2:00?
Rozwiązanie: 55 minut ✅
24. 🧀 Ser waży 1,2 kg. Zużyto 1/3. Ile kg zostało?
Rozwiązanie: 1,2 × (1 - 1/3) = 1,2 × 2/3 = 0,8 kg ✅
25. 🚴♂️ Tomek przejechał 7,5 km, Bartek 5,5 km. Ile razem?
Rozwiązanie: 7,5 + 5,5 = 13 km ✅
26. 🍰 Mama pokroiła ciasto na 10 kawałków. Ania zjadła 3/5. Ile kawałków zjadła?
Rozwiązanie: 10 × 3/5 = 6 kawałków ✅
27. 🕒 Zegar wskazuje 7:40. Ile minut do 8:00?
Rozwiązanie: 20 minut ✅
28. 📏 Taśma ma 5 metrów. Ile to centymetrów?
Rozwiązanie: 5 m = 500 cm ✅
29. 🚂 Pociąg jedzie 90 km/h. Ile km pokona w 45 minut?
Rozwiązanie: 90 × 0,75 = 67,5 km ✅
30. 🌡️ Temperatura spadła z 8°C do -4°C. O ile stopni spadła?
Rozwiązanie: 8 - (-4) = 8 + 4 = 12°C ✅
31. 🥚 W pudełku jest 36 jajek. Zużyto 1/6. Ile jajek zostało?
Rozwiązanie: 36 × (1 - 1/6) = 36 × 5/6 = 30 jajek ✅
32. 📚 Tomek przeczytał 3/4 książki, która ma 160 stron. Ile stron przeczytał?
Rozwiązanie: 160 × 3/4 = 120 stron ✅
33. 🚶♀️ Ola przeszła 2,4 km, Bartek 3,6 km. Ile razem?
Rozwiązanie: 2,4 + 3,6 = 6 km ✅
34. 🕰️ Zegar pokazuje 10:20. Ile minut do 11:00?
Rozwiązanie: 40 minut ✅
35. 🍫 Czekolada waży 500 g. Zjedzono 3/10. Ile gramów zjedzono?
Rozwiązanie: 500 × 3/10 = 150 g ✅
36. 🚗 Samochód przejechał 18 km w 30 minut. Ile km przejedzie w 1 godzinę?
Rozwiązanie: 18 × 2 = 36 km ✅
37. 🌞 Temperatura wynosiła 30°C, spadła o 20°C. Jaka jest teraz?
Rozwiązanie: 30 - 20 = 10°C ✅
38. 📐 Prostokąt ma boki 12 cm i 5 cm. Oblicz obwód.
Rozwiązanie: 2 × (12 + 5) = 34 cm ✅
39. 🕒 Zegar wskazuje 3:50. Ile minut minęło od 3:00?
Rozwiązanie: 50 minut ✅
40. 🍎 Kasia ma 15 jabłek. Podzieliła je równo na 5 koszyków. Ile jabłek w każdym?
Rozwiązanie: 15 : 5 = 3 jabłka ✅
41. 🥤 W butelce jest 2,4 litra soku. Wypito 1/3. Ile zostało?
Rozwiązanie: 2,4 × (1 - 1/3) = 2,4 × 2/3 = 1,6 l ✅
42. 🚲 Tomek przejechał 5,8 km, Bartek 6,4 km. Ile razem?
Rozwiązanie: 5,8 + 6,4 = 12,2 km ✅
43. ⏰ Zegar pokazuje 1:15. Ile minut do 2:00?
Rozwiązanie: 45 minut ✅
44. 🍰 Ciasto pokrojono na 12 kawałków. Zjedzono 5/12. Ile kawałków zostało?
Rozwiązanie: 12 - 5 = 7 kawałków ✅
45. 📏 Taśma mierzy 6,5 m. Ile to cm?
Rozwiązanie: 6,5 m = 650 cm ✅
46. 🚗 Samochód jedzie 75 km/h. Ile km pokona w 2 godziny?
Rozwiązanie: 75 × 2 = 150 km ✅
47. 🌡️ Temperatura wzrosła z -3°C do 5°C. O ile stopni wzrosła?
Rozwiązanie: 5 - (-3) = 5 + 3 = 8°C ✅
48. 🥚 W pudełku jest 48 jajek. Zużyto 1/8. Ile zostało?
Rozwiązanie: 48 × (1 - 1/8) = 48 × 7/8 = 42 jajka ✅
49. 🕒 Zegar wskazuje 5:35. Ile minut do 6:00?
Rozwiązanie: 25 minut ✅
50. 📐 Kwadrat ma bok 9 cm. Jaki jest jego obwód?
Rozwiązanie: 4 × 9 = 36 cm ✅
51. 🕐 Zegar pokazuje 8:15. Ile minut minęło od 8:00?
Rozwiązanie: 15 minut ✅
52. 📏 Lina ma 3,75 metra. Ile to cm?
Rozwiązanie: 3,75 m = 375 cm ✅
53. 🍏 Ania ma 5 jabłek 🍎, a Bartek o 3 jabłka więcej. Ile ma Bartek?
Rozwiązanie: 5 + 3 = 8 jabłek ✅
54. 🌡️ Temperatura wynosiła 20°C. Spadła o 8°C. Jaka jest teraz?
Rozwiązanie: 20 - 8 = 12°C ✅
55. 🚴 Tomek przejechał 6 km, a Ola 4 km mniej. Ile km przejechała Ola?
Rozwiązanie: 6 - 4 = 2 km ✅
56. 🥤 W butelce jest 3 litry wody. Wypito 1,25 litra. Ile zostało?
Rozwiązanie: 3 - 1,25 = 1,75 l ✅
57. 🍰 Ciasto podzielono na 10 kawałków. Zjedzono 4/10. Ile kawałków zostało?
Rozwiązanie: 10 - 4 = 6 kawałków ✅
58. 📚 Książka ma 300 stron. Tomek przeczytał 1/5. Ile stron przeczytał?
Rozwiązanie: 300 × 1/5 = 60 stron ✅
59. 🕒 Zegar wskazuje 3:30. Ile minut do 4:00?
Rozwiązanie: 30 minut ✅
60. 📐 Prostokąt ma boki 7 cm i 9 cm. Oblicz obwód.
Rozwiązanie: 2 × (7 + 9) = 2 × 16 = 32 cm ✅
61. 🧃 Sok podzielono na 8 równych butelek. W butelce jest 0,5 l soku. Ile litrów było soku?
Rozwiązanie: 0,5 × 8 = 4 litry ✅
62. 🕰️ Zegar pokazuje 12:40. Ile minut minęło od 12:00?
Rozwiązanie: 40 minut ✅
63. 🚶♀️ Ola przeszła 5,6 km, Bartek 2,4 km mniej. Ile km przeszedł Bartek?
Rozwiązanie: 5,6 - 2,4 = 3,2 km ✅
64. 🥚 W pudełku jest 40 jajek. Zużyto 1/5. Ile jajek zostało?
Rozwiązanie: 40 × (1 - 1/5) = 40 × 4/5 = 32 jajka ✅
65. 🍩 W pudełku jest 25 pączków. Zjedzono 3/5. Ile pączków zjedzono?
Rozwiązanie: 25 × 3/5 = 15 pączków ✅
66. 🏀 Piłka waży 350 g, a worek z piłkami waży 2,8 kg. Ile ważą piłki bez worka?
Rozwiązanie: 2,8 kg = 2800 g; 2800 - 350 = 2450 g ✅
67. 🚗 Samochód jedzie 60 km/h. Ile km przejedzie w 30 minut?
Rozwiązanie: 60 × 0,5 = 30 km ✅
68. 🌞 Temperatura wynosiła 15°C. Spadła o 20°C. Jaka jest teraz?
Rozwiązanie: 15 - 20 = -5°C ✅
69. 📐 Trójkąt ma boki 9 cm, 12 cm i 15 cm. Oblicz obwód.
Rozwiązanie: 9 + 12 + 15 = 36 cm ✅
70. 🕰️ Zegar wskazuje 6:55. Ile minut do 7:00?
Rozwiązanie: 5 minut ✅
71. 🍎 Kasia ma 18 jabłek 🍏. Podzieliła je na 6 koszyków. Ile jabłek jest w każdym?
Rozwiązanie: 18 : 6 = 3 jabłka ✅
72. 🥤 Szklanka ma 300 ml soku. Ile ml jest w 4 takich szklankach?
Rozwiązanie: 300 × 4 = 1200 ml ✅
73. ⏰ Zegar pokazuje 5:35. Ile minut minęło od 5:00?
Rozwiązanie: 35 minut ✅
74. 🧀 Ser waży 1,5 kg. Zużyto 2/5. Ile kg zostało?
Rozwiązanie: 1,5 × (1 - 2/5) = 1,5 × 3/5 = 0,9 kg ✅
75. 🚴♂️ Tomek przejechał 8,2 km, Bartek 7,3 km. Ile razem?
Rozwiązanie: 8,2 + 7,3 = 15,5 km ✅
76. 🍰 Mama pokroiła ciasto na 12 kawałków. Ania zjadła 7/12. Ile kawałków zjadła?
Rozwiązanie: 12 × 7/12 = 7 kawałków ✅
77. 🕒 Zegar wskazuje 9:10. Ile minut do 9:30?
Rozwiązanie: 20 minut ✅
78. 📏 Taśma ma 4,8 m. Ile to cm?
Rozwiązanie: 4,8 m = 480 cm ✅
79. 🚂 Pociąg jedzie 100 km/h. Ile km pokona w 1,5 godziny?
Rozwiązanie: 100 × 1,5 = 150 km ✅
80. 🌡️ Temperatura spadła z 3°C do -2°C. O ile stopni spadła?
Rozwiązanie: 3 - (-2) = 5°C ✅
81. 🥚 W pudełku jest 30 jajek. Zużyto 1/3. Ile zostało?
Rozwiązanie: 30 × (1 - 1/3) = 20 jajek ✅
82. 📚 Tomek przeczytał 1/2 książki, która ma 220 stron. Ile stron przeczytał?
Rozwiązanie: 220 × 1/2 = 110 stron ✅
83. 🚶♀️ Ola przeszła 3,9 km, Bartek 4,1 km. Ile razem?
Rozwiązanie: 3,9 + 4,1 = 8 km ✅
84. 🕰️ Zegar pokazuje 7:45. Ile minut do 8:00?
Rozwiązanie: 15 minut ✅
85. 🍫 Czekolada waży 600 g. Zjedzono 1/4. Ile gramów zjedzono?
Rozwiązanie: 600 × 1/4 = 150 g ✅
86. 🚗 Samochód przejechał 24 km w 40 minut. Ile km przejedzie w 1 godzinę?
Rozwiązanie: 24 × 1,5 = 36 km ✅
87. 🌞 Temperatura wynosiła 28°C, spadła o 14°C. Jaka jest teraz?
Rozwiązanie: 28 - 14 = 14°C ✅
88. 📐 Prostokąt ma boki 10 cm i 7 cm. Oblicz obwód.
Rozwiązanie: 2 × (10 + 7) = 34 cm ✅
89. 🕒 Zegar wskazuje 1:20. Ile minut minęło od 1:00?
Rozwiązanie: 20 minut ✅
90. 🍎 Kasia ma 20 jabłek. Podzieliła je na 4 koszyki. Ile jabłek w każdym?
Rozwiązanie: 20 : 4 = 5 jabłek ✅
91. 🥤 W butelce jest 2,7 litra soku. Wypito 0,9 litra. Ile zostało?
Rozwiązanie: 2,7 - 0,9 = 1,8 l ✅
92. 🚲 Tomek przejechał 7,1 km, Bartek 6,9 km. Ile razem?
Rozwiązanie: 7,1 + 6,9 = 14 km ✅
93. ⏰ Zegar pokazuje 3:50. Ile minut do 4:00?
Rozwiązanie: 10 minut ✅
94. 🍰 Ciasto pokrojono na 14 kawałków. Zjedzono 5/14. Ile kawałków zostało?
Rozwiązanie: 14 - 5 = 9 kawałków ✅
95. 📏 Taśma mierzy 7,2 m. Ile to cm?
Rozwiązanie: 7,2 m = 720 cm ✅
96. 🚗 Samochód jedzie 85 km/h. Ile km pokona w 3 godziny?
Rozwiązanie: 85 × 3 = 255 km ✅
97. 🌡️ Temperatura wzrosła z -7°C do 6°C. O ile stopni wzrosła?
Rozwiązanie: 6 - (-7) = 13°C ✅
98. 🥚 W pudełku jest 36 jajek. Zużyto 1/9. Ile zostało?
Rozwiązanie: 36 × (1 - 1/9) = 32 jajka ✅
99. 🕒 Zegar wskazuje 8:20. Ile minut do 9:00?
Rozwiązanie: 40 minut ✅
100. 📐 Kwadrat ma bok 11 cm. Jaki jest jego obwód?
Rozwiązanie: 4 × 11 = 44 cm ✅
101. 🕰️ Zegar pokazuje 10:45. Ile minut minęło od 10:30?
Rozwiązanie: 15 minut ✅
102. 📏 Lina ma 5,6 metra. Ile to centymetrów?
Rozwiązanie: 5,6 m = 560 cm ✅
103. 🍉 Woda w basenie ma 25°C. Temperatura spadła o 7°C. Jaka jest teraz?
Rozwiązanie: 25 - 7 = 18°C ✅
104. 🚶♂️ Kuba przeszedł 8 km, a Ania o 3 km mniej. Ile km przeszła Ania?
Rozwiązanie: 8 - 3 = 5 km ✅
105. 🥤 W butelce jest 4 litry soku. Wypito 1,5 litra. Ile zostało?
Rozwiązanie: 4 - 1,5 = 2,5 litra ✅
106. 🍰 Tort pokrojono na 16 kawałków. Zużyto 3/8 tortu. Ile kawałków zjedzono?
Rozwiązanie: 16 × 3/8 = 6 kawałków ✅
107. 🕒 Zegar wskazuje 11:10. Ile minut do 11:30?
Rozwiązanie: 20 minut ✅
108. 📚 Książka ma 360 stron. Tomek przeczytał 1/4 książki. Ile stron przeczytał?
Rozwiązanie: 360 × 1/4 = 90 stron ✅
109. 🚲 Ola przejechała 12 km, a Bartek o 5 km mniej. Ile km przejechał Bartek?
Rozwiązanie: 12 - 5 = 7 km ✅
110. 🌡️ Temperatura wynosiła 22°C. Spadła o 9°C. Jaka jest teraz?
Rozwiązanie: 22 - 9 = 13°C ✅
111. 🥚 W pudełku jest 48 jajek. Zużyto 1/6. Ile zostało?
Rozwiązanie: 48 × (1 - 1/6) = 40 jajek ✅
112. 🕰️ Zegar pokazuje 9:25. Ile minut minęło od 9:00?
Rozwiązanie: 25 minut ✅
113. 📏 Taśma ma 3,8 metra. Ile to cm?
Rozwiązanie: 3,8 m = 380 cm ✅
114. 🍎 Kasia ma 15 jabłek. Podzieliła je na 3 koszyki. Ile jabłek jest w każdym?
Rozwiązanie: 15 : 3 = 5 jabłek ✅
115. 🚗 Samochód jedzie 90 km/h. Ile km przejedzie w 2 godziny?
Rozwiązanie: 90 × 2 = 180 km ✅
116. 🕒 Zegar wskazuje 7:50. Ile minut do 8:00?
Rozwiązanie: 10 minut ✅
117. 🍫 Czekolada waży 1,2 kg. Zjedzono 1/3. Ile kg zostało?
Rozwiązanie: 1,2 × (1 - 1/3) = 0,8 kg ✅
118. 🌞 Temperatura wzrosła z 5°C do 17°C. O ile stopni wzrosła?
Rozwiązanie: 17 - 5 = 12°C ✅
119. 📐 Trójkąt ma boki 8 cm, 6 cm i 10 cm. Oblicz obwód.
Rozwiązanie: 8 + 6 + 10 = 24 cm ✅
120. 🕰️ Zegar pokazuje 3:40. Ile minut minęło od 3:00?
Rozwiązanie: 40 minut ✅
121. 🍰 Ciasto pokrojono na 20 kawałków. Zjedzono 1/5. Ile kawałków zjedzono?
Rozwiązanie: 20 × 1/5 = 4 kawałki ✅
122. 🕒 Zegar wskazuje 6:15. Ile minut do 7:00?
Rozwiązanie: 45 minut ✅
123. 📏 Lina ma 2,45 metra. Ile to cm?
Rozwiązanie: 2,45 m = 245 cm ✅
124. 🚶♀️ Ania przeszła 7,3 km, Bartek 4,2 km. Ile razem?
Rozwiązanie: 7,3 + 4,2 = 11,5 km ✅
125. 🥤 W butelce było 5 litrów soku. Wypito 2,8 litra. Ile zostało?
Rozwiązanie: 5 - 2,8 = 2,2 litra ✅
126. 🌡️ Temperatura wynosiła 10°C. Spadła o 12°C. Jaka jest teraz?
Rozwiązanie: 10 - 12 = -2°C ✅
127. 📚 Tomek przeczytał 1/3 książki, która ma 180 stron. Ile stron przeczytał?
Rozwiązanie: 180 × 1/3 = 60 stron ✅
128. 🕰️ Zegar pokazuje 4:50. Ile minut do 5:00?
Rozwiązanie: 10 minut ✅
129. 🍎 Kasia ma 25 jabłek. Podzieliła je na 5 koszyków. Ile jabłek jest w każdym?
Rozwiązanie: 25 : 5 = 5 jabłek ✅
130. 🚗 Samochód jedzie 70 km/h. Ile km pokona w 3,5 godziny?
Rozwiązanie: 70 × 3,5 = 245 km ✅
131. 🕒 Zegar wskazuje 2:35. Ile minut minęło od 2:00?
Rozwiązanie: 35 minut ✅
132. 📏 Lina ma 6,3 metra. Ile to cm?
Rozwiązanie: 6,3 m = 630 cm ✅
133. 🍉 Woda w basenie ma 28°C. Temperatura wzrosła o 4°C. Jaka jest teraz?
Rozwiązanie: 28 + 4 = 32°C ✅
134. 🥚 W pudełku jest 54 jajka. Zużyto 1/9. Ile zostało?
Rozwiązanie: 54 × (1 - 1/9) = 48 jajek ✅
135. 🍰 Ciasto pokrojono na 18 kawałków. Zjedzono 5/18. Ile kawałków zostało?
Rozwiązanie: 18 - 5 = 13 kawałków ✅
136. 🕰️ Zegar pokazuje 8:05. Ile minut do 8:30?
Rozwiązanie: 25 minut ✅
137. 📚 Książka ma 400 stron. Tomek przeczytał 1/8 książki. Ile stron przeczytał?
Rozwiązanie: 400 × 1/8 = 50 stron ✅
138. 🚲 Ola przejechała 14 km, a Bartek o 4 km mniej. Ile km przejechał Bartek?
Rozwiązanie: 14 - 4 = 10 km ✅
139. 🌡️ Temperatura wynosiła 18°C. Spadła o 11°C. Jaka jest teraz?
Rozwiązanie: 18 - 11 = 7°C ✅
140. 📐 Prostokąt ma boki 12 cm i 9 cm. Oblicz obwód.
Rozwiązanie: 2 × (12 + 9) = 42 cm ✅
141. 🥤 W butelce jest 3,2 litra soku. Wypito 1,7 litra. Ile zostało?
Rozwiązanie: 3,2 - 1,7 = 1,5 litra ✅
142. 🚗 Samochód jedzie 80 km/h. Ile km pokona w 4 godziny?
Rozwiązanie: 80 × 4 = 320 km ✅
143. 🕒 Zegar wskazuje 5:55. Ile minut do 6:00?
Rozwiązanie: 5 minut ✅
144. 🍫 Czekolada waży 900 g. Zjedzono 1/2. Ile gramów zostało?
Rozwiązanie: 900 × (1 - 1/2) = 450 g ✅
145. 📏 Lina ma 9,5 metra. Ile to cm?
Rozwiązanie: 9,5 m = 950 cm ✅
146. 🕰️ Zegar pokazuje 1:15. Ile minut minęło od 1:00?
Rozwiązanie: 15 minut ✅
147. 🌞 Temperatura wzrosła z 4°C do 16°C. O ile stopni wzrosła?
Rozwiązanie: 16 - 4 = 12°C ✅
148. 🥚 W pudełku jest 60 jajek. Zużyto 1/10. Ile zostało?
Rozwiązanie: 60 × (1 - 1/10) = 54 jajka ✅
149. 🚲 Tomek przejechał 10,7 km, Bartek 8,3 km. Ile razem?
Rozwiązanie: 10,7 + 8,3 = 19 km ✅
150. 🍎 Kasia ma 30 jabłek. Podzieliła je na 6 koszyków. Ile jabłek jest w każdym?
Rozwiązanie: 30 : 6 = 5 jabłek ✅
151. 🕰️ Zegar pokazuje 7:20. Ile minut minęło od 7:00?
Rozwiązanie: 20 minut ✅
152. 📏 Lina ma 4,7 metra. Ile to centymetrów?
Rozwiązanie: 4,7 m = 470 cm ✅
153. 🌡️ Temperatura wynosiła 30°C. Spadła o 8°C. Jaka jest teraz?
Rozwiązanie: 30 - 8 = 22°C ✅
154. 🍰 Ciasto pokrojono na 24 kawałki. Zjedzono 1/3 ciasta. Ile kawałków zjedzono?
Rozwiązanie: 24 × 1/3 = 8 kawałków ✅
155. 🚗 Samochód jedzie 60 km/h. Ile km przejedzie w 5 godzin?
Rozwiązanie: 60 × 5 = 300 km ✅
156. 🕒 Zegar wskazuje 11:40. Ile minut do 12:00?
Rozwiązanie: 20 minut ✅
157. 📚 Książka ma 320 stron. Tomek przeczytał 1/5 książki. Ile stron przeczytał?
Rozwiązanie: 320 × 1/5 = 64 strony ✅
158. 🍎 Kasia ma 18 jabłek. Podzieliła je na 3 koszyki. Ile jabłek jest w każdym?
Rozwiązanie: 18 : 3 = 6 jabłek ✅
159. 🥤 W butelce jest 6 litrów soku. Wypito 2,5 litra. Ile zostało?
Rozwiązanie: 6 - 2,5 = 3,5 litra ✅
160. 🌞 Temperatura wzrosła z 12°C do 20°C. O ile stopni wzrosła?
Rozwiązanie: 20 - 12 = 8°C ✅
161. 🕰️ Zegar pokazuje 2:55. Ile minut do 3:00?
Rozwiązanie: 5 minut ✅
162. 📏 Lina ma 7,8 metra. Ile to centymetrów?
Rozwiązanie: 7,8 m = 780 cm ✅
163. 🥚 W pudełku jest 36 jajek. Zużyto 1/4. Ile zostało?
Rozwiązanie: 36 × (1 - 1/4) = 27 jajek ✅
164. 🍰 Ciasto pokrojono na 30 kawałków. Zjedzono 6 kawałków. Ile kawałków zostało?
Rozwiązanie: 30 - 6 = 24 kawałki ✅
165. 🚶♂️ Tomek przeszedł 9 km, a Bartek o 2 km więcej. Ile km przeszedł Bartek?
Rozwiązanie: 9 + 2 = 11 km ✅
166. 🕒 Zegar wskazuje 5:10. Ile minut minęło od 5:00?
Rozwiązanie: 10 minut ✅
167. 🌡️ Temperatura wynosiła 15°C. Spadła o 5°C. Jaka jest teraz?
Rozwiązanie: 15 - 5 = 10°C ✅
168. 📚 Tomek przeczytał 1/2 książki, która ma 200 stron. Ile stron przeczytał?
Rozwiązanie: 200 × 1/2 = 100 stron ✅
169. 🥤 W butelce było 7 litrów soku. Wypito 3,2 litra. Ile zostało?
Rozwiązanie: 7 - 3,2 = 3,8 litra ✅
170. 🍎 Kasia ma 40 jabłek. Podzieliła je na 8 koszyków. Ile jabłek jest w każdym?
Rozwiązanie: 40 : 8 = 5 jabłek ✅
171. 🕰️ Zegar pokazuje 8:35. Ile minut minęło od 8:00?
Rozwiązanie: 35 minut ✅
172. 📏 Lina ma 1,95 metra. Ile to centymetrów?
Rozwiązanie: 1,95 m = 195 cm ✅
173. 🌞 Temperatura wzrosła z 3°C do 14°C. O ile stopni wzrosła?
Rozwiązanie: 14 - 3 = 11°C ✅
174. 🍰 Ciasto pokrojono na 12 kawałków. Zjedzono 1/6. Ile kawałków zjedzono?
Rozwiązanie: 12 × 1/6 = 2 kawałki ✅
175. 🚗 Samochód jedzie 75 km/h. Ile km pokona w 4 godziny?
Rozwiązanie: 75 × 4 = 300 km ✅
176. 🕒 Zegar wskazuje 12:25. Ile minut do 12:50?
Rozwiązanie: 25 minut ✅
177. 📚 Książka ma 150 stron. Tomek przeczytał 2/5 książki. Ile stron przeczytał?
Rozwiązanie: 150 × 2/5 = 60 stron ✅
178. 🥚 W pudełku jest 48 jajek. Zużyto 1/3. Ile zostało?
Rozwiązanie: 48 × (1 - 1/3) = 32 jajka ✅
179. 🍎 Kasia ma 28 jabłek. Podzieliła je na 7 koszyków. Ile jabłek jest w każdym?
Rozwiązanie: 28 : 7 = 4 jabłka ✅
180. 🌡️ Temperatura wynosiła 5°C. Spadła o 8°C. Jaka jest teraz?
Rozwiązanie: 5 - 8 = -3°C ✅
181. 🕰️ Zegar pokazuje 9:50. Ile minut do 10:00?
Rozwiązanie: 10 minut ✅
182. 📏 Lina ma 5,3 metra. Ile to centymetrów?
Rozwiązanie: 5,3 m = 530 cm ✅
183. 🚶♀️ Ania przeszła 6 km, Bartek 4 km. Ile razem?
Rozwiązanie: 6 + 4 = 10 km ✅
184. 🍰 Ciasto pokrojono na 16 kawałków. Zjedzono 4 kawałki. Ile kawałków zostało?
Rozwiązanie: 16 - 4 = 12 kawałków ✅
185. 🕒 Zegar wskazuje 7:45. Ile minut minęło od 7:00?
Rozwiązanie: 45 minut ✅
186. 🌡️ Temperatura wzrosła z 2°C do 9°C. O ile stopni wzrosła?
Rozwiązanie: 9 - 2 = 7°C ✅
187. 🥤 W butelce jest 8 litrów soku. Wypito 6,3 litra. Ile zostało?
Rozwiązanie: 8 - 6,3 = 1,7 litra ✅
188. 📚 Tomek przeczytał 1/10 książki, która ma 500 stron. Ile stron przeczytał?
Rozwiązanie: 500 × 1/10 = 50 stron ✅
189. 🚗 Samochód jedzie 85 km/h. Ile km pokona w 1,5 godziny?
Rozwiązanie: 85 × 1,5 = 127,5 km ✅
190. 🍎 Kasia ma 35 jabłek. Podzieliła je na 5 koszyków. Ile jabłek jest w każdym?
Rozwiązanie: 35 : 5 = 7 jabłek ✅
191. 🕰️ Zegar pokazuje 3:30. Ile minut minęło od 3:00?
Rozwiązanie: 30 minut ✅
192. 📏 Lina ma 2,25 metra. Ile to centymetrów?
Rozwiązanie: 2,25 m = 225 cm ✅
193. 🌡️ Temperatura wynosiła -1°C. Wzrosła o 7°C. Jaka jest teraz?
Rozwiązanie: -1 + 7 = 6°C ✅
194. 🍰 Ciasto pokrojono na 20 kawałków. Zjedzono 8 kawałków. Ile zostało?
Rozwiązanie: 20 - 8 = 12 kawałków ✅
195. 🚶♂️ Tomek przeszedł 10 km, Bartek 7 km. Ile razem?
Rozwiązanie: 10 + 7 = 17 km ✅
196. 🕒 Zegar wskazuje 6:20. Ile minut minęło od 6:00?
Rozwiązanie: 20 minut ✅
197. 🌡️ Temperatura spadła z 13°C do 5°C. O ile stopni spadła?
Rozwiązanie: 13 - 5 = 8°C ✅
198. 🥤 W butelce było 9 litrów soku. Wypito 4,6 litra. Ile zostało?
Rozwiązanie: 9 - 4,6 = 4,4 litra ✅
199. 📚 Tomek przeczytał 3/10 książki, która ma 250 stron. Ile stron przeczytał?
Rozwiązanie: 250 × 3/10 = 75 stron ✅
200. 🚗 Samochód jedzie 95 km/h. Ile km pokona w 3 godziny?
Rozwiązanie: 95 × 3 = 285 km ✅
201. 🕰️ Zegar pokazuje 4:45. Ile minut minęło od 4:00?
Rozwiązanie: 45 minut ✅
202. 📏 Lina ma 3,4 metra. Ile to centymetrów?
Rozwiązanie: 3,4 m = 340 cm ✅
203. 🌞 Temperatura wynosiła 18°C. Spadła o 6°C. Jaka jest teraz?
Rozwiązanie: 18 - 6 = 12°C ✅
204. 🍰 Ciasto pokrojono na 15 kawałków. Zjedzono 1/5 ciasta. Ile kawałków zjedzono?
Rozwiązanie: 15 × 1/5 = 3 kawałki ✅
205. 🚗 Samochód jedzie 50 km/h. Ile km przejedzie w 6 godzin?
Rozwiązanie: 50 × 6 = 300 km ✅
206. 🕒 Zegar wskazuje 1:15. Ile minut minęło od 1:00?
Rozwiązanie: 15 minut ✅
207. 📚 Książka ma 240 stron. Tomek przeczytał 1/3 książki. Ile stron przeczytał?
Rozwiązanie: 240 × 1/3 = 80 stron ✅
208. 🍎 Kasia ma 24 jabłka. Podzieliła je na 4 koszyki. Ile jabłek jest w każdym?
Rozwiązanie: 24 : 4 = 6 jabłek ✅
209. 🥤 W butelce jest 5 litrów soku. Wypito 1,8 litra. Ile zostało?
Rozwiązanie: 5 - 1,8 = 3,2 litra ✅
210. 🌡️ Temperatura wzrosła z 10°C do 16°C. O ile stopni wzrosła?
Rozwiązanie: 16 - 10 = 6°C ✅
211. 🕰️ Zegar pokazuje 10:50. Ile minut do 11:00?
Rozwiązanie: 10 minut ✅
212. 📏 Lina ma 6,2 metra. Ile to centymetrów?
Rozwiązanie: 6,2 m = 620 cm ✅
213. 🥚 W pudełku jest 40 jajek. Zużyto 1/5. Ile zostało?
Rozwiązanie: 40 × (1 - 1/5) = 32 jajka ✅
214. 🍰 Ciasto pokrojono na 18 kawałków. Zjedzono 5 kawałków. Ile kawałków zostało?
Rozwiązanie: 18 - 5 = 13 kawałków ✅
215. 🚶♂️ Tomek przeszedł 7 km, a Bartek o 3 km więcej. Ile km przeszedł Bartek?
Rozwiązanie: 7 + 3 = 10 km ✅
216. 🕒 Zegar wskazuje 8:05. Ile minut minęło od 8:00?
Rozwiązanie: 5 minut ✅
217. 🌡️ Temperatura wynosiła 22°C. Spadła o 9°C. Jaka jest teraz?
Rozwiązanie: 22 - 9 = 13°C ✅
218. 📚 Tomek przeczytał 1/4 książki, która ma 280 stron. Ile stron przeczytał?
Rozwiązanie: 280 × 1/4 = 70 stron ✅
219. 🥤 W butelce było 10 litrów soku. Wypito 4,7 litra. Ile zostało?
Rozwiązanie: 10 - 4,7 = 5,3 litra ✅
220. 🍎 Kasia ma 42 jabłka. Podzieliła je na 6 koszyków. Ile jabłek jest w każdym?
Rozwiązanie: 42 : 6 = 7 jabłek ✅
221. 🕰️ Zegar pokazuje 6:30. Ile minut minęło od 6:00?
Rozwiązanie: 30 minut ✅
222. 📏 Lina ma 9,9 metra. Ile to centymetrów?
Rozwiązanie: 9,9 m = 990 cm ✅
223. 🌞 Temperatura wzrosła z 1°C do 12°C. O ile stopni wzrosła?
Rozwiązanie: 12 - 1 = 11°C ✅
224. 🍰 Ciasto pokrojono na 14 kawałków. Zjedzono 1/7. Ile kawałków zjedzono?
Rozwiązanie: 14 × 1/7 = 2 kawałki ✅
225. 🚗 Samochód jedzie 65 km/h. Ile km pokona w 2 godziny?
Rozwiązanie: 65 × 2 = 130 km ✅
226. 🕒 Zegar wskazuje 12:45. Ile minut do 13:00?
Rozwiązanie: 15 minut ✅
227. 📚 Książka ma 180 stron. Tomek przeczytał 3/6 książki. Ile stron przeczytał?
Rozwiązanie: 180 × 3/6 = 90 stron ✅
228. 🥚 W pudełku jest 54 jajka. Zużyto 1/6. Ile zostało?
Rozwiązanie: 54 × (1 - 1/6) = 45 jajek ✅
229. 🍎 Kasia ma 30 jabłek. Podzieliła je na 5 koszyków. Ile jabłek jest w każdym?
Rozwiązanie: 30 : 5 = 6 jabłek ✅
230. 🌡️ Temperatura wynosiła 0°C. Spadła o 4°C. Jaka jest teraz?
Rozwiązanie: 0 - 4 = -4°C ✅
231. 🕰️ Zegar pokazuje 11:55. Ile minut do 12:00?
Rozwiązanie: 5 minut ✅
232. 📏 Lina ma 4,6 metra. Ile to centymetrów?
Rozwiązanie: 4,6 m = 460 cm ✅
233. 🚶♀️ Ania przeszła 5 km, Bartek 8 km. Ile razem?
Rozwiązanie: 5 + 8 = 13 km ✅
234. 🍰 Ciasto pokrojono na 22 kawałki. Zjedzono 7 kawałków. Ile kawałków zostało?
Rozwiązanie: 22 - 7 = 15 kawałków ✅
235. 🕒 Zegar wskazuje 7:15. Ile minut minęło od 7:00?
Rozwiązanie: 15 minut ✅
236. 🌡️ Temperatura wzrosła z -2°C do 5°C. O ile stopni wzrosła?
Rozwiązanie: 5 - (-2) = 7°C ✅
237. 🥤 W butelce jest 3 litry soku. Wypito 1,1 litra. Ile zostało?
Rozwiązanie: 3 - 1,1 = 1,9 litra ✅
238. 📚 Tomek przeczytał 2/10 książki, która ma 600 stron. Ile stron przeczytał?
Rozwiązanie: 600 × 2/10 = 120 stron ✅
239. 🚗 Samochód jedzie 100 km/h. Ile km pokona w 2,5 godziny?
Rozwiązanie: 100 × 2,5 = 250 km ✅
240. 🍎 Kasia ma 48 jabłek. Podzieliła je na 8 koszyków. Ile jabłek jest w każdym?
Rozwiązanie: 48 : 8 = 6 jabłek ✅
241. 🕰️ Zegar pokazuje 5:20. Ile minut minęło od 5:00?
Rozwiązanie: 20 minut ✅
242. 📏 Lina ma 1,4 metra. Ile to centymetrów?
Rozwiązanie: 1,4 m = 140 cm ✅
243. 🌡️ Temperatura wynosiła 8°C. Spadła o 10°C. Jaka jest teraz?
Rozwiązanie: 8 - 10 = -2°C ✅
244. 🍰 Ciasto pokrojono na 25 kawałków. Zjedzono 5 kawałków. Ile zostało?
Rozwiązanie: 25 - 5 = 20 kawałków ✅
245. 🚶♂️ Tomek przeszedł 12 km, Bartek 9 km. Ile razem?
Rozwiązanie: 12 + 9 = 21 km ✅
246. 🕒 Zegar wskazuje 3:40. Ile minut minęło od 3:00?
Rozwiązanie: 40 minut ✅
247. 🌡️ Temperatura spadła z 15°C do 7°C. O ile stopni spadła?
Rozwiązanie: 15 - 7 = 8°C ✅
248. 🥤 W butelce było 11 litrów soku. Wypito 7,2 litra. Ile zostało?
Rozwiązanie: 11 - 7,2 = 3,8 litra ✅
249. 📚 Tomek przeczytał 4/10 książki, która ma 350 stron. Ile stron przeczytał?
Rozwiązanie: 350 × 4/10 = 140 stron ✅
250. 🚗 Samochód jedzie 80 km/h. Ile km pokona w 4 godziny?
Rozwiązanie: 80 × 4 = 320 km ✅
1. 🍎 Ania miała 15 jabłek. Dała koledze 6. Ile jabłek jej zostało?
Rozwiązanie: 15 - 6 = 9 jabłek
2. 🚌 W autobusie jechało 30 osób. Na przystanku wysiadło 12, a wsiadło 5. Ile osób teraz jedzie autobusem?
Rozwiązanie: 30 - 12 + 5 = 23 osoby
3. 📗 Książka ma 96 stron. Basia przeczytała 1/3. Ile stron przeczytała?
Rozwiązanie: 96 ÷ 3 = 32 strony
4. ⏰ Z lekcji do obiadu minęło 2 godziny i 15 minut. Ile to minut?
Rozwiązanie: 2×60 + 15 = 135 minut
5. 💧 W butelce było 2 litry soku. Zosia wypiła 0,7 litra. Ile zostało?
Rozwiązanie: 2 - 0,7 = 1,3 litra
6. 💰 Mama dała Kubie 50 zł. W sklepie wydał 27 zł. Ile mu zostało?
Rozwiązanie: 50 - 27 = 23 zł
7. 🧩 W pudełku było 48 klocków. Janek podzielił je po równo do 6 pojemników. Ile klocków w jednym?
Rozwiązanie: 48 ÷ 6 = 8 klocków
8. 🍕 Pizzę podzielono na 12 kawałków. Dzieci zjadły 3/4 pizzy. Ile kawałków zjadły?
Rozwiązanie: 12 × 3/4 = 9 kawałków
9. 🌡️ Rano było 5°C. W południe temperatura wzrosła o 9°C. Ile było wtedy?
Rozwiązanie: 5 + 9 = 14°C
10. 🚶♂️ Tomek poszedł do kolegi, który mieszka 2 km dalej. Ile przejdzie tam i z powrotem?
Rozwiązanie: 2 × 2 = 4 km
11. 🎂 Ciasto ważyło 1,2 kg. Mama pokroiła je na 6 równych kawałków. Ile waży jeden kawałek?
Rozwiązanie: 1,2 ÷ 6 = 0,2 kg
12. 🕒 Zajęcia zaczęły się o 9:30 i trwały 1 godzinę i 45 minut. O której się skończyły?
Rozwiązanie: 9:30 + 1:45 = 11:15
13. 🏃♀️ Maja biegła 800 metrów przez 10 minut. Ile metrów przebiegła średnio w 1 minucie?
Rozwiązanie: 800 ÷ 10 = 80 m/min
14. 🛒 Tata kupił 3 opakowania jogurtów po 4 zł każde. Ile zapłacił?
Rozwiązanie: 3 × 4 = 12 zł
15. 📏 Patyk miał długość 85 cm. Ucięto z niego 25 cm. Ile zostało?
Rozwiązanie: 85 - 25 = 60 cm
16. 🐕 Pies je 250 g karmy dziennie. Ile zje w ciągu 7 dni?
Rozwiązanie: 250 × 7 = 1750 g = 1,75 kg
17. 🧃 W kartonie są 3 litry soku. Dzieci wypiły 2 litry. Ile zostało?
Rozwiązanie: 3 - 2 = 1 litr
18. 🧮 Basia liczyła monety: miała 5 monet po 2 zł i 3 monety po 5 zł. Ile miała razem?
Rozwiązanie: 5×2 + 3×5 = 10 + 15 = 25 zł
19. 🎒 W klasie jest 18 dziewczynek i 11 chłopców. Ile dzieci razem?
Rozwiązanie: 18 + 11 = 29 dzieci
20. 🕰️ Film rozpoczął się o 17:45 i trwał 1 godzinę i 35 minut. Kiedy się skończył?
Rozwiązanie: 17:45 + 1:35 = 19:20
21. 📦 Paczka waży 2,5 kg. Druga paczka jest o 1,2 kg lżejsza. Ile waży druga?
Rozwiązanie: 2,5 - 1,2 = 1,3 kg
22. 📘 W bibliotece było 120 książek. 36 wypożyczono. Ile zostało?
Rozwiązanie: 120 - 36 = 84 książki
23. 🍭 Bartek kupił 3 lizaki po 3,50 zł. Ile zapłacił?
Rozwiązanie: 3 × 3,5 = 10,50 zł
24. 🌡️ Temperatura spadła z 10°C do -2°C. O ile stopni?
Rozwiązanie: 10 - (-2) = 12°C różnicy
25. 🚗 Samochód przejechał 90 km w 3 godziny. Ile km na godzinę?
Rozwiązanie: 90 ÷ 3 = 30 km/h
26. 🍕 Z 20 kawałków pizzy zjedzono 3/5. Ile zostało?
Rozwiązanie: 20 × 3/5 = 12 zjedzono → 20 - 12 = 8 kawałków
27. 🧊 Lód stopniał z 2 kg do 1,2 kg. Ile ubyło?
Rozwiązanie: 2 - 1,2 = 0,8 kg
28. 📅 W tygodniu Tomek czyta 45 minut dziennie. Ile w całym tygodniu?
Rozwiązanie: 45 × 7 = 315 minut = 5 godzin 15 minut
29. 💵 Mama miała 100 zł. Kupiła buty za 67 zł. Ile reszty?
Rozwiązanie: 100 - 67 = 33 zł
30. 🧃 W kartonie 2,5 l soku. Każdy z 5 dzieci wypił po 0,4 l. Ile zostało?
Rozwiązanie: 0,4 × 5 = 2 → 2,5 - 2 = 0,5 l
31. 🚌 W autobuse są 28 miejsc siedzących. Na początek wsiadło 19 osób, na kolejnym przystanku dołączyło 8. Czy jest jeszcze jedno wolne miejsce?
Rozwiązanie: 19 + 8 = 27. 28 – 27 = 1 miejsce wolne ✅
32. 🍓 Basia miała 24 truskawki. Podzieliła się ⅓ ze swoją siostrą. Ile truskawek dała siostrze, a ile zostało jej samej?
Rozwiązanie: 24 × 1/3 = 8 (dała siostrze). 24 – 8 = 16 truskawek zostało ❣️
33. ⏰ Zajęcia trwają od 8:45 do 10:20. Ile trwają w minutach?
Rozwiązanie: Od 8:45 do 9:45 to 60 min, + od 9:45 do 10:20 to 35 min → 60 + 35 = 95 min ⏳
34. 🐟 W akwarium jest 45 rybek. ⅕ z nich schowało się za roślinami. Ile rybek widać?
Rozwiązanie: 45 × 1/5 = 9 schowało. 45 – 9 = 36 widać 🐠
35. 📏 Tomek ma dwa patyki: jeden 85 cm, drugi 1 m 20 cm. Jaka jest ich łączna długość w centymetrach?
Rozwiązanie: 1 m 20 cm = 120 cm → 85 + 120 = 205 cm 📐
36. 🎂 Ciasto ważyło 2 kg. Po ułamku (¼) zostało 1 kg 500 g. Ile ciasta zjedzono?
Rozwiązanie: 2 kg = 2000 g; zostało 1500 g → 2000 – 1500 = 500 g zjedzono 🍰
37. 🚲 Ola przejechała 3 km w 12 minut, a Bartek – 3 km w 15 minut. Kto jechał szybciej i o ile metrów na minutę?
Rozwiązanie:
Ola: 3000 m ÷ 12 min = 250 m/min
Bartek: 3000 m ÷ 15 min = 200 m/min
250 – 200 = 50 m/min przewagi 🚴♀️
38. 🏀 W turnieju grało 16 drużyn. Każda rozegrała 5 meczów po kolei (bez dogrywek). Ile wszystkich meczów rozegrano?
Rozwiązanie: Każdy mecz to spotkanie 2 drużyn, więc suma spotkań: (16 × 5) ÷ 2 = 80 ÷ 2 = 40 meczów 🏆
39. 📦 W magazynie było 1 200 kartonów. Wysłano ¾ zapasu. Ile kartonów wysłano, a ile zostało?
Rozwiązanie:
1 200 × ¾ = 900 wysłano
1 200 – 900 = 300 zostało 🚚
40. 🕒 Lekcja zaczęła się o 7:50 i trwa 45 minut. O której się skończy?
Rozwiązanie: 7:50 + 45 min = 8:35 🕧
41. 🍏 Kasia ma 18 jabłek, a Ania o ⅓ więcej. Ile jabłek ma Ania?
Rozwiązanie: 18 × 1/3 = 6 → 18 + 6 = 24 jabłka 🍎
42. 💧 W basenie było 50 000 l wody. Wypuszczono 1/10. Ile wody zostało?
Rozwiązanie: 50 000 × 1/10 = 5 000 wypuszczono → 50 000 – 5 000 = 45 000 l 💦
43. 🎁 Mama kupiła 12 prezentów, a tata – 8. Ile prezentów potrzebują na 5 domów, jeśli w każdym domku ma zostać tyle samo?
Rozwiązanie: 12 + 8 = 20; 20 ÷ 5 = 4 prezenty na dom 🏠
44. 🚂 Pociąg jedzie 120 km/h, a inny 90 km/h. Po ilu godzinach nadrobi przewagę 60 km?
Rozwiązanie: Różnica prędkości = 120 – 90 = 30 km/h; 60 ÷ 30 = 2 h 🚆
45. 📐 Prostokąt ma pole 56 cm², a jeden bok 8 cm. Jaka jest długość drugiego boku?
Rozwiązanie: 56 ÷ 8 = 7 cm ✅
46. 🕰️ Zegar wskazuje 2:05. Za ile minut będzie ćwierć do trzeciej (2:45)?
Rozwiązanie: 2:45 – 2:05 = 40 min ✅
47. 🥪 Na przyjęciu podano 30 kanapek. Dzieci zjadły ⅚ porcji. Ile kanapek zostało?
Rozwiązanie: 30 × 5/6 = 25 zjedzono → 30 – 25 = 5 kanapek 🥪
48. 💰 Tomek ma 37 zł, kupił grę za 19 zł. Ile mu zostało?
Rozwiązanie: 37 – 19 = 18 zł ✅
49. 🍓 Kasia ma 15 truskawek. Rozdała ⅕ koleżance. Ile zostało jej truskawek?
Rozwiązanie: 15 × 1/5 = 3 → 15 – 3 = 12 truskawek 🍓
50. 🚌 W autobusie jest 45 miejsc. Jednorazowo wsiada ⅔ tej liczby. Ile osób to jest?
Rozwiązanie: 45 × 2/3 = 30 osób ✅
51. 🍪 W pudełku było 36 ciastek. Zjedzono 2/3. Ile ciastek zostało?
Rozwiązanie: 36 × (1 – 2/3) = 36 × 1/3 = 12 ciastek
52. 🚌 Na przystanku czekało 18 osób, podjechały dwa autobusy po 12 osób każdy. Ile osób wsiadło łącznie?
Rozwiązanie: 2 × 12 = 24 osoby
53. 💧 W baniaku było 10 l wody. Zużyto 3,5 l. Ile zostało?
Rozwiązanie: 10 – 3,5 = 6,5 l
54. 📗 W bibliotece było 200 książek, 45 wypożyczono. Ile zostało?
Rozwiązanie: 200 – 45 = 155 książek
55. ⏰ Lekcja zaczęła się o 8:20 i trwała 50 min. O której się skończyła?
Rozwiązanie: 8:20 + 0:50 = 9:10
56. 🚴 Ala przejechała 5 km, Bartek o 40% mniej. Ile km przejechał Bartek?
Rozwiązanie: 5 × 0,6 = 3 km
57. 🍎 Kasia miała 30 jabłek, rozdała ⅖ kolegom. Ile jabłek rozdała i ile zostało?
Rozwiązanie: 30 × 2/5 = 12 rozdała; 30 – 12 = 18 jabłek
58. 🏀 W sali jest 32 piłki. Rozdzielono je po równo na 8 koszyków. Ile w każdym?
Rozwiązanie: 32 ÷ 8 = 4 piłki
59. 🌡️ Temperatura rosła z 2°C do 14°C. O ile stopni się zmieniła?
Rozwiązanie: 14 – 2 = 12°C
60. 🍕 Pizzę podzielono na 16 kawałków. Dzieci zjadły 10. Ile zostało?
Rozwiązanie: 16 – 10 = 6 kawałków
61. 🏞️ Dystans między domu A a B to 7 km. Janek przeszedł już 3 km. Ile zostało do pokonania?
Rozwiązanie: 7 – 3 = 4 km
62. 🥤 Sok w butelce to 750 ml. Wypiłaś 1/5 butelki. Ile ml wypiłaś i ile zostało?
Rozwiązanie: 750 × 1/5 = 150 ml; 750 – 150 = 600 ml
63. 📅 W tygodniu jest 7 dni. Ile dni mają 5 tygodni?
Rozwiązanie: 7 × 5 = 35 dni
64. 🍓 W pudełku jest 45 truskawek. Rozdzielono je po 9 truskawek na talerzach. Ile talerzy?
Rozwiązanie: 45 ÷ 9 = 5 talerzy
65. ⏳ Zegar odmierzający 2 h minął 90 min. Ile minut zostało?
Rozwiązanie: 120 – 90 = 30 minut
66. 🚗 Auto spaliło 6 l benzyny na 100 km. Przejechało 250 km. Ile litrów spali?
Rozwiązanie: (250/100) × 6 = 2,5 × 6 = 15 l
67. 🍰 Ciasto ważyło 1,5 kg. Po podzieleniu na 5 równych kawałków każdy ważył 0,3 kg. Czy to prawda?
Rozwiązanie: 1,5 ÷ 5 = 0,3 kg ✅ Tak.
68. 🕒 Zegar wskazuje 1:50. Ile minut do 2:30?
Rozwiązanie: 2:30 – 1:50 = 40 minut
69. 📏 Linijka ma 30 cm. Ile takich linijek potrzeba, aby zmierzyć 1,5 m?
Rozwiązanie: 1,5 m = 150 cm; 150 ÷ 30 = 5 linijek
70. 🐝 W ulu było 60 pszczół. ¼ odleciała. Ile zostało?
Rozwiązanie: 60 × (1 – 1/4) = 60 × 3/4 = 45 pszczół
71. 🚌 W autobusie jest 40 miejsc. Na przystanku wsiadło 28 osób, a wysiadło 5. Ile jest teraz pasażerów?
Rozwiązanie: 28 – 5 = 23 pasażerów
72. 🍫 W pudełku są 24 czekoladki. Tomek zjadł 1/3. Ile czekoladek zostało?
Rozwiązanie: 24 × (1 – 1/3) = 16 czekoladek
73. ⏰ Lekcja trwa 45 min. Ile lekcji zmieści się w 4 h?
Rozwiązanie: 4 h = 240 min; 240 ÷ 45 = 5 i 15 min reszty → 5 lekcji
74. 🍎 Jabłka ważą 2,2 kg. Gruszki ważą 1,4 kg. Ile ważą razem?
Rozwiązanie: 2,2 + 1,4 = 3,6 kg
75. 🚴 Bartek jechał 12 km, Ola o 25% krócej. Ile km przejechała Ola?
Rozwiązanie: 12 × 0,75 = 9 km
76. 📚 Tomek ma 5 książek po 48 stron każda. Ile stron ma łącznie?
Rozwiązanie: 5 × 48 = 240 stron
77. 💧 W zbiorniku było 8 l wody. Wypuszczono 3,5 l, potem dolałaś 1,2 l. Ile jest teraz?
Rozwiązanie: 8 – 3,5 + 1,2 = 5,7 l
78. 🕒 Zegar wskazuje 2:40. Ile minut minęło od 2:00?
Rozwiązanie: 40 minut
79. 📏 Patyk ma 95 cm długości. Ucięto z niego ¾ długości. Ile cm ucięto, a ile zostało?
Rozwiązanie: 95 × 3/4 = 71,25 cm ucięto; 95 – 71,25 = 23,75 cm
80. 🧮 Basia miała 72 cukierki, dała 8 kolegom po równo. Ile dostał każdy?
Rozwiązanie: 72 ÷ 8 = 9 cukierków
81. 🚌 W autobusie jest 50 miejsc. Wsiadło 40 osób, a na następnym przystanku 15 wysiadło. Ile miejsc się zwolniło?
Rozwiązanie: 15 miejsc zwolniło się
82. 🍓 Jest 60 truskawek. Rozdzielono je po równo na 4 miseczki. Ile truskawek w jednej?
Rozwiązanie: 60 ÷ 4 = 15 truskawek
83. ⏰ Zajęcia zaczną się za 2 h 20 min od 8:15. O której godzinie?
Rozwiązanie: 8:15 + 2:20 = 10:35
84. 🚗 Auto spala 7 l/100 km. Przejechało 350 km. Ile litrów spaliło?
Rozwiązanie: (350/100) × 7 = 3,5 × 7 = 24,5 l
85. 🍰 Ciasto waży 1 kg 200 g. Rozdzielono je na 4 równe części. Ile waży jeden kawałek?
Rozwiązanie: 1200 g ÷ 4 = 300 g
86. 🕒 Zegar wskazuje 6:05. Ile minut minęło od 6:00?
Rozwiązanie: 5 minut
87. 📏 Lina ma 12,4 m. Ile to cm?
Rozwiązanie: 12,4 m = 1240 cm
88. 🌡️ Temperatura wynosiła 16°C. Wzrosła o 12°C. Jaka jest teraz?
Rozwiązanie: 16 + 12 = 28°C
89. 🦆Na stawie pływało 20 kaczek. ¼ odleciała. Ile zostało?
Rozwiązanie: 20 × (1 – 1/4) = 15 kaczek
90. 📚 Basia ma 3 tomy po 150 stron. Ile stron razem?
Rozwiązanie: 3 × 150 = 450 stron
91. 🚌 W autobusie jest 45 miejsc: wsiadło 38 osób, 5 wysiadło, na końcu wsiadło 4. Ile miejsc jest wolnych?
Rozwiązanie: 38 – 5 + 4 = 37 osób; 45 – 37 = 8 wolnych miejsc
92. 🍫 W pudełku było 100 czekoladek. Zjedzono 37. Ile zostało?
Rozwiązanie: 100 – 37 = 63 czekoladki
93. ⏰ Lekcja trwa 55 min. Ilu lekcji możesz mieć w 6 h?
Rozwiązanie: 6 h = 360 min; 360 ÷ 55 = 6 lekcji (z 30 min przerwy) lub pełne 6 lekcji.
94. 🚴 Bartek przejechał 18 km w 1,5 h. Ile km/h?
Rozwiązanie: 18 ÷ 1,5 = 12 km/h
95. 📏 Ołówek ma 17 cm, kredka 12 cm, a flamastr 14 cm. Ile cm razem?
Rozwiązanie: 17 + 12 + 14 = 43 cm
96. 🥤 W butelce było 2,2 l soku. Wypiłaś 1,1 l. Ile zostało?
Rozwiązanie: 2,2 – 1,1 = 1,1 l
97. 🌞 Temperatura wynosi teraz 23°C. W nocy spadnie o 15°C. Jaka będzie?
Rozwiązanie: 23 – 15 = 8°C
98. 🍎 Kasia ma 32 jabłka, Bartek 24. Ile jabłek musiałby Bartek dostać, żeby mieli po równo?
Rozwiązanie: Razem 56; pół to 28; Bartek potrzebuje 28 – 24 = 4 jabłka
99. 🕒 Zegar wskazuje 5:20. Za ile minut będzie 6:00?
Rozwiązanie: 6:00 – 5:20 = 40 minut
100. 🎂 Tort waży 1,8 kg. Podzielono go na 9 równych kawałków. Ile waży jeden kawałek?
Rozwiązanie: 1,8 kg ÷ 9 = 0,2 kg
101. 🚌 W autobusie jest 40 miejsc. Wsiadło 22 osoby, a na następnym przystanku wysiadło 7, a wsiadło 12. Ile miejsc teraz jest wolnych?
Rozwiązanie: 22 – 7 + 12 = 27 pasażerów → 40 – 27 = 13 wolnych miejsc
102. 🍎 W koszyku było 36 jabłek. Kasia dała ¼ jabłek bratu. Ile jabłek zostało jej?
Rozwiązanie: 36 × 1/4 = 9 oddała → 36 – 9 = 27 jabłek
103. ⏰ Lekcja zaczyna się o 8:15 i trwa 55 minut. O której się kończy?
Rozwiązanie: 8:15 + 0:55 = 9:10
104. 🥤 W butelce jest 1,5 l soku. Wypiłaś 0,65 l. Ile zostało?
Rozwiązanie: 1,5 – 0,65 = 0,85 l
105. 📐 Prostokąt ma wymiary 9 cm i 7 cm. Oblicz jego obwód.
Rozwiązanie: 2×(9 + 7) = 2×16 = 32 cm
106. 🚗 Samochód jedzie 75 km/h. Ile przejedzie w 2,5 h?
Rozwiązanie: 75 × 2,5 = 187,5 km
107. 🌡️ Temperatura rano wynosiła –2 °C, a popołudniu wzrosła o 9 °C. Jaka jest teraz?
Rozwiązanie: –2 + 9 = 7 °C
108. 🧮 Basia miała 72 cukierki, rozdała po równo 8 kolegom. Ile dostał każdy?
Rozwiązanie: 72 ÷ 8 = 9 cukierków
109. 🎂 Ciasto ważyło 2,4 kg. Podzielono je na 8 równych kawałków. Ile waży jeden kawałek?
Rozwiązanie: 2,4 ÷ 8 = 0,3 kg
110. 📚 Książka ma 240 stron. Tomek przeczytał 1/6. Ile stron przeczytał?
Rozwiązanie: 240 ÷ 6 = 40 stron
111. 🚌 Na przystanku czekało 15 osób. Wsiadły 3 autobusy po 10 osób. Ile osób czeka nadal?
Rozwiązanie: 15 – 3×10 = 15 – 30 = 0 osób (wszyscy wsiadli)
112. 🍓 W pudełku jest 50 truskawek. 3/5 zostało zjedzonych. Ile truskawek zjedzono?
Rozwiązanie: 50 × 3/5 = 30 truskawek
113. ⏳ Zajęcia trwają 1 h 20 min. Ile minut to jest?
Rozwiązanie: 60 + 20 = 80 min
114. 🥤 W kartonie jest 4,8 l soku. Rozlano do 6 karafek po równo. Ile litrów w każdej?
Rozwiązanie: 4,8 ÷ 6 = 0,8 l
115. 📏 Lina ma 3,25 m. Ile to w centymetrach?
Rozwiązanie: 3,25 m = 325 cm
116. 🚶♀️ Ola przeszła 4 km w 40 min. Ile metrów na minutę?
Rozwiązanie: 4 km = 4000 m; 4000 ÷ 40 = 100 m/min
117. 🌡️ Zalet z 18 °C do 5 °C. O ile stopni spadła temperatura?
Rozwiązanie: 18 – 5 = 13 °C
118. 🧁 Mama upiekła 24 babeczki. Zjedzono 3/8. Ile babeczek zjedzono?
Rozwiązanie: 24 × 3/8 = 9 babeczek
119. 🕒 Zegar pokazuje 11:20. Ile minut minęło od 11:00?
Rozwiązanie: 20 minut
120. 📦 W magazynie jest 540 pudełek. Wysłano 2/3 z nich. Ile pudełek wysłano?
Rozwiązanie: 540 × 2/3 = 360 pudełek
121. 🚌 W autobusie było 28 miejsc. Wsiadło 18 osób, potem 7 wysiadło, a 12 wsiadło. Ile miejsc jest teraz zajętych?
Rozwiązanie: 18 – 7 + 12 = 23 miejsca zajęte
122. 🍫 W pudełku jest 96 czekoladek. Rozdzielono po 8 na 12 dzieci. Czy wystarczyło?
Rozwiązanie: 8×12 = 96 → tak, wystarczyło dokładnie
123. ⏰ Zajęcia zaczęły się o 10:10 i trwały 1 h 15 min. O której się skończyły?
Rozwiązanie: 10:10 + 1:15 = 11:25
124. 🚗 Auto spaliło 42 l benzyny na 600 km. Ile spala na 100 km?
Rozwiązanie: (42 ÷ 600) × 100 = 7 l/100 km
125. 📐 Trójkąt ma boki 7 cm, 9 cm i 12 cm. Jaki jest jego obwód?
Rozwiązanie: 7 + 9 + 12 = 28 cm
126. 🧮 Basia miała 81 kartek, rozdała ⅓. Ile kartek rozdała, a ile zostało?
Rozwiązanie: 81 ÷ 3 = 27 rozdała; 81 – 27 = 54 kartki
127. 🌡️ Temperatura wzrosła z –4 °C do 8 °C. O ile stopni wzrosła?
Rozwiązanie: 8 – (–4) = 12 °C
128. 🥤 W butelce było 3,6 l soku. Wypiłaś 1,25 l. Ile zostało?
Rozwiązanie: 3,6 – 1,25 = 2,35 l
129. 🏀 W turnieju gra 12 drużyn. Każda rozgrywa 3 mecze. Ile wszystkich meczów jest rozegranych (przy założeniu, że nie ma powtórek)?
Rozwiązanie: (12×3)÷2 = 18 meczów
130. 🚌 Autobus odjeżdża codziennie o 7:30 i 15:30. Ile razy odjeżdża w ciągu tygodnia?
Rozwiązanie: 2×7 = 14 razy
131. 🍪 W pudełku było 120 ciastek. Po południu zjadły ⅖. Ile ciastek zostało?
Rozwiązanie: 120 × (1–2/5)=120×3/5=72 ciastka
132. 🚶♂️ Krzysiu przeszedł 6,5 km, a potem jeszcze 4,8 km. Ile razem?
Rozwiązanie: 6,5 + 4,8 = 11,3 km
133. ⏲️ Stoper odmierzający 2 h minął 95 min. Ile minut zostało?
Rozwiązanie: 120 – 95 = 25 min
134. 📏 Lina ma 5,7 m taśmy. Użyto 280 cm. Ile centymetrów taśmy pozostało?
Rozwiązanie: 5,7 m = 570 cm; 570 – 280 = 290 cm
135. 🌞 Temperatura rano była –1 °C, a w południe wzrosła o 6 °C. Ile było stopni?
Rozwiązanie: –1 + 6 = 5 °C
136. 🧮 Tomek miał 64 kamyki. Rozdzielił je po 8 na 6 pudełek. Ile kamyków zostało poza pudłkami?
Rozwiązanie: 8×6=48; 64–48=16 kamyków
137. 🚗 Auto pokonało 150 km w 2 h 30 min. Jaką średnią prędkość miało?
Rozwiązanie: 2,5 h; 150÷2,5 = 60 km/h
138. 🍎 Basia zbierała jabłka. Z drugiego kosza zebrała o 5 jabłek więcej niż z pierwszego. Jeśli z pierwszego było 12, ile razem zebrała?
Rozwiązanie: 12 + (12+5) = 12+17 = 29 jabłek
139. 🕒 Zegar wskazuje 3:55. Ile minut do 4:15?
Rozwiązanie: 4:15 – 3:55 = 20 min
140. 📚 Ania ma 5 zeszytów po 32 strony. Ile łącznie stron?
Rozwiązanie: 5×32 = 160 stron
141. 🚌 W autobusie jest 52 miejsca. Wsiadło 34, wysiadło 9. Ile miejsc jest zajętych?
Rozwiązanie: 34 – 9 = 25 miejsc zajętych
142. 🍫 Kasia kupiła 3 tabliczki po 90 g czekolady. Ile gram razem?
Rozwiązanie: 3×90 = 270 g
143. ⏰ Lekcja zaczyna się o 13:20 i trwa 70 min. O której się kończy?
Rozwiązanie: 13:20 + 1:10 = 14:30
144. 🚴 Tomek przejechał 0,75 km w 3 min. Ile m/min?
Rozwiązanie: 0,75 km = 750 m; 750 ÷ 3 = 250 m/min
145. 🌡️ Temperatura wynosiła 27 °C. Spadła o 18 °C. Jaka jest teraz?
Rozwiązanie: 27 – 18 = 9 °C
146. 📏 Prostokąt ma boki 11 cm i 14 cm. Oblicz pole.
Rozwiązanie: 11×14 = 154 cm²
147. 🕒 Zegar wskazuje 9:05. Ile minut minęło od 9:00?
Rozwiązanie: 5 min
148. 🥛 W kartonie było 8 l mleka. Wypito ¾. Ile mleka zostało?
Rozwiązanie: 8 × (1 – 3/4) = 8×1/4 = 2 l
149. 🏀 Drużyna zdobyła 48 punktów, a drużyna przeciwnika 36. O ile punktów wygrała?
Rozwiązanie: 48 – 36 = 12 punktów
150. 📦 W magazynie było 1 000 paczek. Wysłano ¼ zapasu. Ile paczek wysłano?
Rozwiązanie: 1 000 × 1/4 = 250 paczek